At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

The student council is selling popsicles to raise money for prom. Each box contains 10
popsicles and each box costs $4.50. How much does the school need to charge per
popsicle to make a profit of $6 per box?


Sagot :

Answer:

1.05 dollars per popsicle

Step-by-step explanation:

x is the price per popsicle. In order for you to make 6 dollars of profit, each box is going to cost 10.50 dollars because 4.50 is your amount of expenses.  

Profie= revenue-expenses

6= revenue-4.5

revenue=10.5

If you charge 10.5 per box, and each box has 10 popsicles, then one popsicle is 10.5/10=1.05 dollars per popsicle.

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.