Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of paper towels. if she pays $20.02 in all for the purchase, how much does one roll of paper towels cost?

Sagot :

Answer:

$1.43

Step-by-step explanation:

To find how much one roll of paper towels cost, we have to divide the total purchase ($20.02) by the number of paper towel rolls (14).

20.02 ÷ 14

= $1.43

One paper towel roll costs $1.43

Have a lovely rest of your day! :)