Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

An airplane starts from rest and accelerates at 10.8 m/s2 . what is its speed at the end of a 400 m long runway?

Sagot :

The final speed of an airplane is v = 92.95 m/s

The rate of change of position of an object in any direction is known as speed i.e. in other word, Speed is measured as the ratio of distance to the time in which the distance was covered.

Solution-

Here given,

Acceleration a= 10.8 m/s2 .

Displacement (s)= 400m

Then to find final speed of airplane v=?

Therefore from equation of motion can be written as,

v²=u²+ 2as

where, u is initial speed, v is final speed ,a is acceleration and s is displacement of the airplane. Therefore by putting the value of a & s in above equation and (u =0) i.e. the initial speed of airplane is zero.

v²= 2×10.8 m/s²×400m

v²=8640m/s

v=92.95m/s

hence the final speed of airplane v =92.95m/s

To know more about speed

https://brainly.com/question/13489483

#SPJ4

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.