At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

The following exercise demonstrates an application of linear functions. analyze the information given to determine the equation of the relevant line or lines. use the linear equation to determine the requested information. the tie shop sells its ties for $41 each. the shop has weekly fixed costs of $815, and each tie costs $28. how many ties must be sold to make a profit? (round your answer up to the nearest whole number.)