Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

If 15 sports jerseys cost $345 and 25 jerseys cost $495, write a linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys.

Sagot :

The linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys is [tex]C = 23j_{1} + 19.80j_{2}[/tex].

How do we derive a linear equation?

From the question, the linear equation that gives the cost C (in dollars) for j jerseys can be derived as follows:

[tex]C = 23j_{1} + 19.80j_{2} ............................. (1)[/tex]

Where:

C = total cost of the two jersey

Cost per unit of sports jerseys with $345 cost = $345 / 15 = $23

Cost per unit of jerseys with $495 cost = $495 / $19.80

[tex]j_{1}[/tex] = units of sports jerseys with $345 cost

[tex]j_{2}[/tex] = units of jerseys with $495 cost

Learn more about linear equations here: https://brainly.com/question/11897796.

#SPJ1