At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
$25.70 (nearest cent)
Step-by-step explanation:
Given:
- Market value = $39,400,000
- Liabilities = $3,940,000
- Outstanding shares = 1,380,000
[tex]\begin{aligned} \textsf{Net Asset Value}_{\textsf{(Per Share)}} & =\dfrac{\textsf{Fund Assets}-\textsf{Fund Liabilities}}{\textsf{Total number of Outstanding Shares}}\\\\\implies \textsf{Net Asset Value}_{\textsf{(Per Share)}} & = \dfrac{\$39,400,000-\$3,940,000}{\$1,380,000}\\\\& = \dfrac{\$35,460,000}{\$1,380,000}\\\\& = \$25.69565217...\\\\\end{aligned}[/tex]
Therefore, the Net Asset Value (NAV) per share is $25.70 (nearest cent).
The given information is,
→ x = $39,400,000
→ y = $3,940,000
→ z = 1,380,000
Formula we use is,
→ (x - y)/z
Now the net asset value per share is,
→ (x - y)/z
→ (39400000 - 3940000)/1380000
→ 35460000/1380000
→ 25.6956521739
→ ≈ $25.70
Hence, the net asset value is $25.70.
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.