Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A fruit stand is swlling mandarin oranges for $6 for 4 pounds. a mandarin orange weighs about 2 ounces. there are 16 oumces in a pound. at this rate, how many mandarin oranges can you buy for $

Sagot :

The number of mandarin oranges one can buy for $9 is 48 oranges. It is calculated using basic arithmetic operations.

What are arithmetic operations?

Arithmetic operations are the basic mathematical operations which deal with simple calculations. It involves addition (+), subtraction (-), multiplication (×), and division (÷). Arithmetic operations can be used to combine two or more expressions in some or the other way.

Calculation of the number of mandarin oranges one can buy for $9

We are given that,

$6 = 4 pounds

Dividing by 6 into both sides, we have,

$1 = 4 / 6 pounds

$1 = 2 / 3 pounds

Multiplying the above equation with 9 on both sides,

$9 = (2 / 3) * 9 pounds

$9 = 6 pounds              - - - - - (1)

According to the given question,

1 orange  weighs 2 ounces         - - - - -(2)

1 pound = 16 ounces                  

1 pound = 8 × (2 ounces)

Using equation 2,

1 pound = 8 oranges

Using equation 1,

$9 = 6 (8 oranges)

$9 = 48 oranges

Hence, one can buy 48 oranges for 9 dollars i.e. $9.

To learn more about arithmetic operations, visit here:

https://brainly.com/question/28433060

#SPJ4

We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.