At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
The bagel costs $0.89 and a muffin costs $0.75
How to create a system of equations?
Let B = Bagel cost
Let M = Muffin cost
Thus, from the given question parameters, the system of equations that can be used to determine the cost x is;
3B + 4M = 5.67 ------(1)
5B + 3M = 6.70 ------(2)
Multiply the 1st equation by 3 and the 2nd equation by (-4) to get;
9B +12M = 17.01 ------(3)
-20B - 12M = -26.80 ------(3)
Add equations 3 and 4 together to get;
-11B = -9.79
B = 0.89
Plug this value for B in to the 1st equation and solve for M to get;
3(0.89) + 4M = 5.67
2.67 + 4M = 5.67
4M = 3.00
M = 0.75
Thus, a bagel costs $0.89 and a muffin costs $0.75
Read more about System of Equations at; https://brainly.com/question/13729904
#SPJ1
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.