Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Jamie bought a notebook and a box of pencils for $5.00.The notebook cost $3.00 and there are 10 pencils in a box. The equation 3+10p=5 can be used to find the cost of one pencil.Select all equations that are equivalent.

Sagot :

The equations that are equivalent are B×10p = 2 and D×p = 20.

Given, For $5.00, Jamie purchased a notebook and a box of pencils.

10 pencils are contained in a box, and the notepad costs $3.00.

The price of one pencil can be calculated using the equation 3+10p=5.

According to the question:

3 ₊ 10p = 5

10p = 5 ₋ 3

10p = 2

p = 2/10

p = 0.2

equations can be :

B × 10p = 2 and D × p = 0.20

Hence we get the equations as: B × 10p = 2 and D × p = 0.20

Learn more about Linear equations here:

brainly.com/question/1884491

#SPJ9