Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

If 6 burgers cost $7.74, how many can you buy for $19.35? Pls show work and explain how you did it :)

Sagot :

Answer: 15 burgers

Step-by-step explanation:

7.74/6=$1.29 per burger

$19.35* 1 burger/$1.29=

19.35*1/1.29=

19.35/1.29=15 burgers

For this problem you need to set it up in a certain way. To solve this problem you need to do the butterfly method, as shown in the picture I provided.
It doesn’t matter what goes on top or bottom as long as they are the same. For example the cost will remain the numerator all the way through and the burgers will be the denominator.
Everything else is shown in the image, hopes this helps!
View image izzy0404