zane98
Answered

Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A store owner mixes 2lb of candy cost x dollars per pound with 3 lb of candy that coasts $1.5 per pound. She sells the mix for 2.50 per pound