Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
apple costs $0.40 , banana costs $0.30
Step-by-step explanation:
let a represent apples and b represent bananas , then
4a + 3b = 2.5 → (1)
3a + 4b = 2.4 → (2)
multiplying (1) by 4 and (2) by - 3 and adding will eliminate b
16a + 12b = 10 → (3)
- 9a - 12b = - 7.2 → (4)
add (3) and (4) term by term to eliminate b
7a + 0 = 2.8
7a = 2.8 ( divide both sides by 7 )
a = 0.4
substitute a = 0.4 into either of the 2 equations and solve for b
substituting into (1)
4(0.4) + 3b = 2.5
1.6 + 3b = 2.5 ( subtract 1.6 from both sides )
3b = 0.9 ( divide both sides by 3 )
b = 0.3
(i) one apple cost $0.40
(ii) one banana costs $0.30
Answer:
(i) One apple = $0.40
(ii) One banana = $0.30
Step-by-step explanation:
Given information:
- Cost of 4 apples and 3 bananas = £2.50
- Cost of 3 apples and 4 bananas = £2.40
Define the variables:
- Let x = The cost of one apple.
- Let y = The cost of one banana.
Create two equations with the given information and defined variables:
[tex]\textsf{Equation 1}: \quad 4x+3y=2.50[/tex]
[tex]\textsf{Equation 2}: \quad 3x+4y=2.40[/tex]
Multiply the first equation by 4:
[tex]\implies 4 \cdot 4x+4 \cdot 3y=4 \cdot 2.50[/tex]
[tex]\implies 16x+12y=10.00[/tex]
Multiply the second equation by 3:
[tex]\implies 3 \cdot 3x + 3 \cdot 4y = 3 \cdot 2.40[/tex]
[tex]\implies 9x + 12y = 7.20[/tex]
Subtract the equations to eliminate the term in y:
[tex]\begin{array}{crcccc}& 16x & + & 12y & = & 10.00\\-& (9x & + & 12y & = & 7.20)\\\cline{2-6} & 7x & & &=&2.80\\\end{array}[/tex]
Solve for x:
[tex]\implies 7x=2.80[/tex]
[tex]\implies \dfrac{7x}{7}=\dfrac{2.80}{7}[/tex]
[tex]\implies x=0.40[/tex]
Therefore, the cost of one apple is $0.40.
Substitute the found value of x into one of the equations and solve for y:
[tex]\implies 4x+3y=2.50[/tex]
[tex]\implies 4(0.40)+3y=2.50[/tex]
[tex]\implies 1.60+3y=2.50[/tex]
[tex]\implies 1.60+3y-1.60=2.50-1.60[/tex]
[tex]\implies 3y=0.90[/tex]
[tex]\implies \dfrac{3y}{3}=\dfrac{0.90}{3}[/tex]
[tex]\implies y=0.30[/tex]
Therefore, the cost of one banana is $0.30.
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.