Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

On Monday you go to the drive thru and order 2 subs and 3 drinks and spend $24.25 and on Wednesday you go to the same drive-thru and order 3 subs and 4 drinks and spend $33.00. How much does one drink cost?

Equations

2 S + 3 D = 24.25

3 S + 3 D = 33
find D
solve using substitution method