Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Joan took her three children to the zoo. Admission is $7 each. The snack bar sells water for $2 per bottle and chips for $3 per bag. Write an expression for the total cost of their trip to the zoo if they bought x bottles of water during their visit. ​