Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $8 per pound and premium cashews for $15 per pound. The manager wishes to make a 35-pound trail mix-cashew mixture that will sell for $14 per
pound. How many pounds of each should be used?