Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Cam's Cupboard grocery store is having a sale on canned goods. Tiana decides to stock up and purchases 12 cans of soup. During the sale, cans of soup sell for $0.55 less than full price. Tiana pays a total of $13.20 for the cans of soup.
Which equation can you use to find the amount, f, each can of soup costs at full price?


Sagot :

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.