Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether?