Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Alberto and Willie each improved their yards by planting daylilies and ivy. They
bought their supplies from the same store. Alberto spent $64 on 3 daylilies and 8
pots of ivy. Willie spent $107 on 9 daylilies and 7 pots of ivy. What is the cost of
one daylily and the cost of one pot of ivy?


Sagot :