Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Suppose tortilla chips cost 31.5 cents per ounce. If a bag costs $4.15, how many ounces are in the bag of chips? Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.