Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A garden supply store sells daffodil bulbs for $. 60 per bulb. A. Jen spends $24 on daffodil bulbs. How many daffodil bulbs did she purchase? b. Jen decides to plant the daffodil bulbs along one side of her house that is 30 feet long. How many inches apart should she plant the bulbs so that they are equally spaced?c. Jen thinks that the daffodils will look better if the bulbs are planted 6 inches apart. How many more bulbs does she need? Explain your reasoning