Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Rajiv went to a grocery store to buy meat and cheese to make sandwiches for a lot of people. Prices for four different types of cheese are shown below:





Part A:
What is the cost per pound of each type of cheese? (round to the nearest cent)

Part B:
Rajiv decides to purchase 5 pounds of the least expensive type of cheese. How much does this cost?