Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

To make their vacation more affordable, four friends decide to share the cost of a vacation rental. If each person paid $250, how much was the vacation rental? Hint: Write your equation with each side being PER person.
a) Let x = the total cost of the vacation rental. Write the equation you would use to solve this problem.

b) Solve equation: