Answered

Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Under her cell phone plan, Arianna pays a flat cost of $54.50 per month and $5 per gigabyte. She wants to keep her bill under $75 per month. Write and solve an inequality which can be used to determine g, the number of gigabytes Arianna can use while staying within her budget.