At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Aubree and her children went into a movie theater and she bought $32 worth of bags of popcorn and pretzels. Each bag of popcorn costs $8 and each pretzel costs $4. She bought a total of 6 bags of popcorn and pretzels altogether. Graphically solve a system of equations in order to determine the number of bags of popcorn,
x
,
x, and the number of pretzels,
y
,
y, that Aubree bought.


Sagot :

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.