Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

The store was selling apples for 85 cents per pound. If my recipe for apple crisp calls for 5 1/2 Ib of apples, and I plan to triple the recipe, how much should I budget for the apples I will need.
Please help me with the question.
Thank you for your time.