Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Devon is trying to find the unit price on a 6
-pack of energy drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price,
each energy drink would cost just over $2.00
. Is she correct and how do you know? If she is not, how would
Devon’s sister find the correct price?


Sagot :

cpk
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.