Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Susie bought 5 kg of flour and 4 kg of sugur for $14.80. If 3/4 kg of flour cost as much as 3/5 kg of sugar, find the cost of 1 kg of sugar.