Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A creamery with the most delicious ice cream charges stores a $15 de
and a whole sale price of $3 per gallon of ice cream shipped. Write a function to
determine the cost of shipping the ice cream.