Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Julia went to the store to buy some cherries. The price per pound of the cherries is $7.50 per pound and she has a coupon for $3.50 off the final amount. With the coupon, how much would Julia have to pay to buy 2 pounds of cherries? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of cherries, assuming at least one pound is purchased