Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A sack of potatoes costs $2.50. Ifthere are 5 pounds of potatoes in asack, what is the price per pound?

Sagot :

A

Explanation:

The price per pound can be calculated as the total cost of a sack divided by the number of pounds in the sack. Then

$2.50 ÷ 5 pounds = $0.5 per pound

So, the price per pound is $0.5 per pound.