Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Priya is buying raisins and almonds to
make trail mix. Almonds cost $5.20 per
pound and raisins cost $2.75 per pound.
Priya spent $11.70 buying almonds and
raisins. The relationship between
pounds of almonds a, pounds of raisins
r, and the total cost is represented by
the equation 5.20a + 2.75p = 11.70
How many pounds of raisins did Priya
buy if she bought the following amounts
of almonds:
1. 2 pounds of almonds
2. 1.06 pounds of almonds
3. 0.64 pounds of almonds
4. a pounds of almonds
