Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

If Mike buys 2 pounds of basmati rice and 3.9 pounds of brown rice, how much will he spend? brown rice $3 per lb basmati rice $4 per lb white rice $4 per lb Bhutanese red rice $3 per lb sticky rice $3 per lb

If Mike Buys 2 Pounds Of Basmati Rice And 39 Pounds Of Brown Rice How Much Will He Spend Brown Rice 3 Per Lb Basmati Rice 4 Per Lb White Rice 4 Per Lb Bhutanese class=

Sagot :

Mike wants to buy 2 lb of basmati rice and 3.9 lb of brown rice.

The prices are given as

Basmati rice = $4 per lb

Brown rice = $3 per lb

How much will he spend?

Simply multiply the quantity of rice by its price

[tex]\begin{gathered} Basmati\: rice=2\times\$4=\$8 \\ Brown\: rice=3.9\times\$3=\$11.7 \end{gathered}[/tex]

So the total amount is

[tex]Total\: amount=\$8+\$11.7=\$19.7[/tex]

Therefore, Mike will spend $19.7

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.