Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A company sells a product for $72 each. The variable costs are $15 per unit and fixed costs are $29,697 per month

A Company Sells A Product For 72 Each The Variable Costs Are 15 Per Unit And Fixed Costs Are 29697 Per Month class=

Sagot :

Step 1

Given;

Step 2

A)

[tex]\begin{gathered} Revenue=\text{ Number of units sold }\times\text{ cost per unit} \\ Let\text{ each quant}\imaginaryI\text{ty of good sold be x} \\ cost\text{ per unit= \$72} \\ TR=72\times x=72x \\ \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} B)\text{ }total\text{ cost=f}\imaginaryI\text{xed cost + var}\imaginaryI\text{able cost} \\ TC=29697+15x \end{gathered}[/tex]

C)At breakeven, TR = TC

[tex]\begin{gathered} 72n=29697+15x \\ 72x-15x=29697 \\ 57x=29697 \\ x=\frac{29697}{57}=521 \end{gathered}[/tex]

the number of units needed to breakeven is 521

D) To calculate the TR, we substitute 521 for n in the given function for TR as seen below:

[tex]\begin{gathered} TR=72x \\ TR=72(521)=\text{ \$}37512 \end{gathered}[/tex]

TR = $37512

Answers;

[tex]\begin{gathered} A)\text{ 72x} \\ B)\text{ 29697 +15x} \\ C)\text{ 521 units} \\ D)\text{ \$37512} \end{gathered}[/tex]

View image BerelE558988
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.