Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

4)Erica and Megan each improved theiryards by planting daylilies and shrubs.They bought their supplies from thesame store. Erica spent $200 on 9daylilies and 10 shrubs. Megan spent$185 on 13 daylilies and 5 shrubs. Whatis the cost of one daylily and the cost ofone shrub?Type text here

Sagot :

One daylily $10 and 1 shrub $11

1) Gathering the data from the question

Erica spent $200 on 9 daylillies and 10 shrubs

Megan spent $185 on 13 daylilies and 5 shrubs

9d+10s=200

13d+5s=185

2) Let's solve this system of linear equations now

9d+10s=200

13d+5s=185 Multiply by (-2)

9d +10s=200

-26d-10=-370

----------------------

-17d =-170

17d=170

d=10

9(10) +10s=200

90+10s-90=200-90

10s=200-90

10s=110

s=11

So the cost of one daylily is$10 and 1 shrub is $11