Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Using the graph provided, we must find how many rabbits correspond to a cost of $20.
To find the number of rabbits, we look for the value $20 on the vertical axis, then we follow a horizontal line to the curve, and then we go down vertically to the horizontal axis. We find that the number of rabbits is 5.
We see that we have a linear relationship between the number of rabbits and its cost. If 5 rabbits cost $20, each rabbit costs $20/5 = $4 (we can also find this value looking at the graph).
Using the cost of each rabbit, we have that:
• 5 rabbits cost $4 * 5 = $20,
,• 8 rabbits cost $4 * 8 = $32,
,• 12 rabbIts cost $4 * 12 = $48.
Answer
5 rabbits cost $20,
8 rabbits cost $32,
12 rabbIts cost $48.
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.