At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
2) The next day they go to Melties. Al buys a cone with 3.6 oz of frozen yogurt for $4.47, and Beth buys a cone with 4.8 oz of frozen yogurt for $5.01. Find how much Melties charges per ounce of frozen yogurt and how much they charge for the cone.
Let
x ------> the number of ounces of frozen yogurt
y ------> the total charge
we have the ordered pairs
(3.6,4.47) and (4.8,5.01)
step 1
Find the slope pr unit rate
m=(5.01-4.47)/(4.8-3.6)
m=$0.45 per ounce
step 2
Find the equation in point slope form
y-y1=m(x-x1)
we have
m=0.45
(x1,y1)=(3.6,4.47)
substitute
y-4.47=0.45(x-3.6)
convert to slope intercept form
y-4.47=0.45x-1.62
y=0.45x+2.85
In this problem, the y-intercept or initial value correspond to the charge for the cone
so
$2.85
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.