Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

What is the net force on a 4.12kg dog that accelerates at 3.02 m/s^2

What Is The Net Force On A 412kg Dog That Accelerates At 302 Ms2 class=

Sagot :

Answer: Net force = 12.4 N

Explanation:

We would apply the formula which is expressed as

Net force = mass x acceleration

From the information given,

mass = 4.12

acceleration = 3.02

Net force = 4.12 x 3.02

Net force = 12.4 N