Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
T determine which store offers the lowest unit rate for onions ($/pound) you have to express calculate the price per pound for each grocery store and then compere the results.
To calculate the price per pound you can use corss multiplication
Farm Fresh
4pounds _____$3.20
1pound____$x
[tex]\begin{gathered} \frac{3.20}{4}=\frac{x}{1} \\ x=\frac{3.20}{4} \\ x=0.80 \end{gathered}[/tex]The onions cost $0.80 per pound
Mother nature
1/3pound ____$1/4
1pound____$x
[tex]\begin{gathered} \frac{\frac{1}{3}}{\frac{1}{4}}=\frac{x}{1} \\ x=\frac{1}{3}\cdot\frac{4}{1} \\ x=\frac{4}{3}\cong1.33 \end{gathered}[/tex]The onions cost $1.33 per pound
Hobson's
2pounds_____$1.70
1pound____$x
[tex]\begin{gathered} \frac{1.70}{2}=\frac{x}{1} \\ x=\frac{1.70}{2} \\ x=0.82 \end{gathered}[/tex]The onions cost $0.82 per pound
Veggie Delight
$0.70 per pound
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.