Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Find the unit price in cents per diaper for each of the brands shown below. Round to the nearest tenth of a cent.Brand A: 36 Diapers, $ 11.99 ? : ¢ per diaper Brand B: 50 Diapers, $11.49? : ¢ per diaper Note: Rounding to the nearest tenth of a cent is the same as rounding to the nearest thousandth of a dollar.Which is the better buy?

Find The Unit Price In Cents Per Diaper For Each Of The Brands Shown Below Round To The Nearest Tenth Of A CentBrand A 36 Diapers 1199 Per Diaper Brand B 50 Dia class=

Sagot :

It is required that you find the unit price in cents per diaper.

To do this, convert the prices in dollars to cents by multiplying by 100.

[tex]\begin{gathered} \$11.99=11.99\times100\text{ cents} \\ =1199¢ \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} \$11.49=11.49\times100\text{ cents} \\ =1149¢ \end{gathered}[/tex]

Next, divide the respective prices in cents by the corresponding number of diapers:

For brand A:

[tex]\frac{1199}{36}\approx33.3¢\text{ per diaper}[/tex]

For brand B:

[tex]\frac{1149}{50}=22.98\approx23.0¢\text{ per diaper}[/tex]

Next, notice that Brand B has a lower unit price. Hence, it is the better buy.

Brand B is the better buy,