Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A box of mass m = 2 kg is kicked on a rough horizontal plane with an initial velocity v_0 . If the net work done on the crate during its entire motion , until it comes to rest , is -36 J , then the initial velocity v_0 of the box is equal to :

A Box Of Mass M 2 Kg Is Kicked On A Rough Horizontal Plane With An Initial Velocity V0 If The Net Work Done On The Crate During Its Entire Motion Until It Comes class=

Sagot :

Given:

The mass of the box is m = 2 kg

The work done is W = -36 J

The final velocity of the object is

[tex]v_f=\text{ 0 m/s}[/tex]

To find the initial velocity of the box.

Explanation:

The initial velocity of the box can be calculated as

[tex]\begin{gathered} Work\text{ done = change in kinetic energy} \\ W=\frac{1}{2}m(v_f^2-v_o^2) \\ -36=\frac{1}{2}\times2(0^2-v_o^2) \\ -v_{_0}^2=-36 \\ v_o=6\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

Hence, the initial velocity of the box is 6 m/s.

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.