Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Jeff has 45 pounds of organic apples. He earns $4.50 for every 3/4of a pound of organicapples he sells. How much money will Jeff receive if he sells all his organic apples?

Sagot :

Given data:

The total weight of the apples Jeff have W=45 pounds.

The amount Jeff earned for every 3/4 pound of apple is A=$4.50.

The expression for the given statement is,

[tex]\begin{gathered} \frac{3}{4}\text{ pound =\$4.50} \\ 1\text{ pound =\$6} \end{gathered}[/tex]

Multiple the above expression by 45 on both sides.

[tex]\begin{gathered} 45(\text{ 1 pound)=45(\$6)} \\ 45\text{ pounds =\$270} \end{gathered}[/tex]

Thus, the amount Jeff earned is $270.