Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Write a word problem that involves a proportional relationship and needs more than one step to solve.Show how to solve the problem

Write A Word Problem That Involves A Proportional Relationship And Needs More Than One Step To SolveShow How To Solve The Problem class=

Sagot :

To write a word problem that involves a proportional relationship:

Sam bought 4kg of apples for $12. How many kilograms of apples, he can buy for $30?

Sam bought 4kg of apples for $12.

So, cost of 1 kg of apples is,

[tex]\frac{12}{4}=3[/tex]

Let x be the number of kg apples.

Therefore, He can buy 3x kg apples for $30.

So,

[tex]\begin{gathered} 3x=30 \\ x=\frac{30}{3} \\ x=10 \end{gathered}[/tex]

Therefore, He can buy 10 kg apples for $30.