Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

1000C The formula that relates the wattage of an appliance to the cost to run the appliance is W = 1000/tcwhere W is the wattage of appliance, C is the cost to use the appliance per month, t is the time in hours per month, and c is the cost of electricity per kilowatt hour. Use $0.15 per kilowatt-hour for the cost of electricity. How much does it cost to run a 60-watt light bulb 720 hours a month? A. $0.15 B.$6.48 C.$12.32 D.$288

Sagot :

[tex]\begin{gathered} p=\frac{w}{t} \\ \text{cross}-m\text{ultiply} \\ pt=w \\ \text{divide both sides by p} \\ t=\frac{w}{p} \end{gathered}[/tex]

Hence, the correct option is Option C