Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

5 lb of apples cost $8.20. How much is it for 1 lb?

Sagot :

[tex]\begin{gathered} \text{If 5 lb costs \$8.20 then } \\ 1Lb=\frac{8.20}{5Lb}\text{ }=1.64 \\ \text{ 1Lb costs \$}1.64 \end{gathered}[/tex]

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.