Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

One yoga class costs $8, and a monthly pass costs $48. Write an inequality thatrepresents how many classes you can buy before it is cheaper to buy the monthly pass. Isit cheaper to pay by the class for 10 classes? Explain.

Sagot :

One yoga class: $8

Monthly pass: $48

Let represent the number of yoga classes with the variable "x".

So:

8x = total cost of "x" yoga classes

8x < 48

x<48/8

x<6

You can buy 6 classes before it's cheaper to buy the monthly pass.

Is it cheaper to pay by the class for 10 classes?

Replace x=10, in 8x

8(10)=80

80 >48

NO, it's not cheaper to pay by the class for 10 classes.

Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.