Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

One yoga class costs $8, and a monthly pass costs $48. Write an inequality thatrepresents how many classes you can buy before it is cheaper to buy the monthly pass. Isit cheaper to pay by the class for 10 classes? Explain.

Sagot :

One yoga class: $8

Monthly pass: $48

Let represent the number of yoga classes with the variable "x".

So:

8x = total cost of "x" yoga classes

8x < 48

x<48/8

x<6

You can buy 6 classes before it's cheaper to buy the monthly pass.

Is it cheaper to pay by the class for 10 classes?

Replace x=10, in 8x

8(10)=80

80 >48

NO, it's not cheaper to pay by the class for 10 classes.