At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Based on the information, the cost of one galon of milk is $3.79
Let us give a representation
Let the cost of a cereal box be $c and the cost of milk be $m
From the question, let us start with Simon
5 cereal boxes and 2 gallons of milk
That would be;
[tex]5c\text{ + 2g = 20.08 }\ldots.(i)[/tex]For Terri;
[tex]\begin{gathered} 3c\text{ + 3g = 18.87} \\ \text{divide through by 3} \\ c\text{ + g = 6.29} \\ c\text{ = 6.29-g }\ldots\ldots..(ii) \end{gathered}[/tex]We can proceed to substitute the second equation into the first
We have this as;
[tex]\begin{gathered} 5(6.29-g)\text{ + 2g = 20.08} \\ 31.45-5g+2g\text{ = 20.08} \\ 31.45-20.08\text{ = 5g-2g} \\ 3g\text{ = 11.37} \\ g\text{ = }\frac{11.37}{3} \\ g\text{ = 3.79} \end{gathered}[/tex]
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.