Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

James bought 5 1/6pounds of grapes for $7.75. At theunit rate, how much would 3.4 pounds of grapes cost?

Sagot :

Answer:

Explanation:

5 1/6 pounds of graphs are bought for $7.75, meaning 1 pound costs

[tex]\frac{7.75\text{ dollars}}{5\frac{1}{6}lb}[/tex]

And we need to compute the division above.

The first step is to convert the mixed number 5 1/6 into an improper fraction.

Now, it is true that

[tex]5\frac{1}{6}=5+\frac{1}{6}[/tex]

multiplying 5 by 6/6 gives

[tex]5\cdot\frac{6}{6}+\frac{1}{6}[/tex][tex]\frac{30}{6}+\frac{1}{6}[/tex]