Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

3 ice cream cones cost $7.50. At this rate, how much do 2 icecream cones cost?

Sagot :

We know that

• 3 ice cream cones cost $7.50.

To find the cost of 2 ice creams cost, we form the following proportion.

[tex]\frac{3\text{ice}}{7.50}=\frac{2\text{ince}}{x}[/tex]

Now, we solve for x

[tex]x=\frac{2\cdot7.50}{3}=\frac{15}{3}=5[/tex]

Therefore, 2 ice creams cones cost $5.