Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Kevin paid $13.29 for a 7.03-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $13.58 for a 7.26-kg bag at a different store,Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.Unit price for the 7.03-kg bag:s[] per kgUnit price for the 7.26-kg bag:sl per kgThe better buy:The 7.03-kg bagThe 7.26-kg bagNeither (They have the same unit price)?

Sagot :

Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.