At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

If three pounds of coffee costs $22.56, what is the cost of 1 pound?

Sagot :

We are given the cost of three pounds of coffee, and we are asked to find the cost of one pound. To do that we can use a rule of three, like this:

[tex]\begin{gathered} 3\text{ pounds}\rightarrow22.56 \\ 1\text{pound}\rightarrow x \end{gathered}[/tex]

Now we solve for "x" multipliying in cross, like this:

[tex]x=\frac{(1pound)(22.56)}{3pounds}[/tex]

Now we solve the operations:

[tex]x=7.52[/tex]

Therefore, one pound of coffee is $7.52